Народознавство в ДНЗ

Про герб Кам'янця-Подільського

Походження цього герба загубилося у сивій давнині. Можливо, ця емблема пов'язана з місцевим культом сонця. У дуже далекі часи люди, в тому числі і наші предки-язичники, поклонялися небу та небесним світилам. Сонце було символом родючості. Його зображували на скелях, стінах печер, різних предметах.

У середині XII століття територія історичного Поділля входить до складу Галицької Русі, а в 1199 р. – до Галицько-Волинського князівства. Уже тоді сяюче золоте сонце на блакитному тлі було символом нашого краю.

Згодом, коли Поділля увійшло до складу Польщі (1434 р.), сонце стає гербом Подільського воєводства. Тільки зображувалося воно не на блакитному тлі, а на білому. В старовинному польському гербовнику "Корона Польська", (1728 р.) подається такий опис герба Подільського воєводства: "Герб його – золоте сонце на білому полі". Чому на білому? Може, тому, що білий колір (разом з червоним) – один з національних кольорів Польщі. Як сказав про ці кольори польський поет: "червоний – то від крові, білий – бо святий".

У 1796 р. був затверджений герб губернського міста Кам'янця-Подільського у такому вигляді: на блакитному полі золоте сонце з 16 променями, а над ним золотий 4-кінцевий хрест. В указі говорилося: "Сей герб есть древний.., и оный оставляется без перемены...". Герб Кам'янця вважався разом з тим і гербом Подільської губернії.

Сучасний герб Кам'янця-Подільського (автор – Олександр Горбань) затвердила міська рада 21 вересня 1995 року.

Сучасний герб міста зображує в лазуровому полі золоте усміхнене сонце з шістнадцятьма променями. Сучасний герб міста – це історичний герб Поділля.

Сяюче сонце з шістнадцятьма променями – нагадує про часи, коли народи світу, в тому числі і наші предки, вшановували небо та небесні світила символічними зображеннями на скелях, стінах печер, на різних предметах. Сонце, як і інші світила, було символом родючості.

За законами геральдики:

Наявність у зірки 16 променів означає, що така зірка зображує Сонце, і, отже, називається в емблематиці вже не зіркою, а Сонцем, так як за геральдичними правилами 16 - мінімальне число променів, що дає підставу називати зображення Сонцем, і будь-яке число променів, понад 16 і кратне 4, також є достатнім, щоб зображення, що володіє ними, називалося Сонцем.

Найчастіше диск сонця має риси людського обличчя. Як правило, в геральдиці зображення сонця тінктуріровано кольором металу - золота або срібла.

Промені бувають прямі і хвилеподібні, на деяких зображеннях вони чергуються. Якщо промені прямі, то це сонце - сяюче, якщо ж промені хвилеподібні, то це сонце - палаюче.

Тобто кам'янецьке сонце і сяюче і палаюче!

Також незаймана діва по-латині називаються Virgo, то і 16-кінцева зірка як емблема Святої Діви Марії пізніше отримала найменування Віргінської зірки.
Сонце символізує щедроту душі, веселість вдачу, але в той же час, є гербом Поділля і засвідчує про польське походження міста.

Але в 2009 році старший науковий співробітник місцевого історичного музею-заповідника Юрій Фурман представів на світ божий найдавнішу на території Хмельницької області друковану книгу «Герби лицарства Польського», що знаходиться у фондах музею. Вона була видрукувана в 1584 році за рукописи польського історика Бартоша Папроцького в краківській приватній друкарні Мацея Гармолешека.
Як повідомив Юрій Фурман, стародрук потрапив до фондів музею в1963 році, і в цій книзі сонце має 20 променів!

Категорія: Мої статті | Додав: laddyart (22.05.2018) | Автор: admin E
Переглядів: 279 | Теги: герб, геральдика, Кам'янець | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar